Yhteystiedot

Suomalainen Tiedeakatemia
Mariankatu 5 A, 3. krs
00170 Helsinki
acadsci@acadsci.fi

Aukioloajat: ma–pe klo 8–16
Suosittelemme ottamaan yhteyttä ennen saapumista, työskentelemme ajoittain etänä.

Suomalaisen Tiedeakatemian laskutustiedot (PDF-tiedosto)
Suomalaisen Tiedeakatemian tietosuojaselosteet.

 

Pääsihteeri

Professori Pekka Aula

Pääsihteeri
Puhelin: +358 40 703 0952
pekka.aula@acadsci.fi

Pääsihteeri toimii hallituksen esittelijänä ja päätösten toteuttajana ja vastaa toimiston esimiestehtävistä.

Hallinto

Leila Sarajärvi

Hallintopäällikkö
Puhelin: +358 50 462 0890
leila.sarajarvi@acadsci.fi

Henkilöstö- ja työsuhdeasiat (HR), taloushallinto, hallituksen ja sen toimikuntien kokouskäytännöt. Yleiset hallinnolliset tehtävät.

Nina Rapelo

Hallintosihteeri
Puhelin: +358 50 462 0889
nina.rapelo@acadsci.fi

Jäsenviestintä ja jäsenasiat, apurahat, vuosikirja-asiat, it- ja rekisteriasiat. Yleiset hallinnolliset tehtävät.

Emilia Lähde

Hallintoassistentti
Puhelin: +358 50 512 8830
emilia.lahde@acadsci.fi

Hallinnollisissa tehtävissä, apuraha-asioissa ja jäsenasioissa avustaminen, toimisto- ja kokoustilojen hallinnointi

Viestintä

Anna Chydenius

Viestintäpäällikkö
Puhelin: +358 50 587 6527
anna.chydenius@acadsci.fi

Ulkoinen viestintä, mediayhteydet ja Tiedeakatemian tapahtumat. AASF-julkaisun toimitussihteerin tehtävät.

Aleksi Kylmälahti

Viestinnän asiantuntija
Puhelin: +358 50 361 5125
aleksi.kylmalahti@acadsci.fi

Videotuotannot ja visuaalinen viestintä

Tiede ja päätöksenteko

Jaakko Kuosmanen

Akatemiasihteeri
Puhelin: +358 400 601 716
jaakko.kuosmanen@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti kansainväliset suhteet ja kumppanuudet

Vaula Helin

Asiantuntija, tiede ja päätöksenteko
Puhelin: +358 41 518 0401
vaula.helin@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti tieteellisten tekstien toimittaminen ja yleistajuistaminen

Iiris Koivulehto

Asiantuntija, tiede ja päätöksenteko
Tiedevälittäminen, erityisesti yliopistoyhteistyö

Perhevapaalla

Antti Kailio

Asiantuntija, tiede ja päätöksenteko
Puhelin: +358 40 174 9616
antti.kailio@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti tieteellisten tekstien toimittaminen ja yleistajuistaminen

Linda Lammensalo

Asiantuntija, tiede ja päätöksenteko
Puhelin: +358 50 308 7726
linda.lammensalo@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti tieteellisten ilmiökarttojen kokoaminen

Laura Perälä

Tutkimusavustaja, tiede ja päätöksenteko
laura.perala@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti tiedon kartoitus ja tieteellisten tekstien toimittaminen

Itsenäisen Suomen tieteen historia

Tiedeakatemian hallitus

Hallituksen yhteystiedot löytyvät hallituksen esittelysivulta.

Academia Europaea

Academia Europaean presidentin toimisto sijaitsee Suomalaisen Tiedeakatemian tiloissa.

Academia Europaean presidentti, Professori Marja Makarow
e-mail: marja.makarow@helsinki.fi