Yhteystiedot

Suomalainen Tiedeakatemia
Mariankatu 5 A, 3. krs
00170 Helsinki
acadsci@acadsci.fi

Aukioloajat: ma–pe klo 8–16
Suosittelemme ottamaan yhteyttä ennen saapumista, työskentelemme ajoittain etänä.

Suomalaisen Tiedeakatemian laskutustiedot (PDF-tiedosto)

Hallituksen yhteystiedot löytyvät hallituksen esittelysivulta

Pääsihteeri

Professori Pekka Aula

Pääsihteeri
Puhelin: +358 40 703 0952
pekka.aula@acadsci.fi

Pääsihteeri toimii hallituksen esittelijänä ja päätösten toteuttajana ja vastaa toimiston esimiestehtävistä.

Hallinto

Leila Sarajärvi

Hallintopäällikkö
Puhelin: +358 50 462 0890
leila.sarajarvi@acadsci.fi

Henkilöstö- ja työsuhdeasiat (HR), taloushallinto, hallituksen ja sen toimikuntien kokouskäytännöt. Yleiset hallinnolliset tehtävät.

Nina Rapelo

Hallintosihteeri
Puhelin: +358 50 462 0889
nina.rapelo@acadsci.fi

Jäsenviestintä ja jäsenasiat, apurahat, vuosikirja-asiat, it- ja rekisteriasiat. Yleiset hallinnolliset tehtävät.

Suvi Salmi

Hallintoassistentti
Puhelin: +358 50 512 8830
suvi.salmi@acadsci.fi

Hallinnollisissa tehtävissä, apuraha-asioissa ja jäsenasioissa avustaminen, toimisto- ja kokoustilojen hallinnointi

Viestintä

Anna Chydenius

Viestinnän asiantuntija
Puhelin: +358 50 587 6527
anna.chydenius@acadsci.fi

Ulkoinen viestintä, mediayhteydet ja Tiedeakatemian tapahtumat. AASF-julkaisun toimitussihteerin tehtävät.

Aleksi Kylmälahti

Viestinnän asiantuntija
Puhelin: +358 50 361 5125
aleksi.kylmalahti@acadsci.fi

Videotuotannot ja visuaalinen viestintä

Tiede ja päätöksenteko

Jaakko Kuosmanen

Akatemiasihteeri
Puhelin: +358 400 601 716
jaakko.kuosmanen@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti kansainväliset suhteet ja kumppanuudet

Vaula Helin

asiantuntija, tiede ja päätöksenteko
Puhelin: +358 41 518 0401
vaula.helin@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti tieteellisten tekstien toimittaminen ja yleistajuistaminen

Iiris Koivulehto

asiantuntija, tiede ja päätöksenteko
Puhelin: +358 50 311 9683
iiris.koivulehto@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti yliopistoyhteistyö


Tommi Kärkkäinen

asiantuntija, tiede ja päätöksenteko
Puhelin: +358 400 811 841
tommi.karkkainen@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, erityisesti tiede ja päätöksenteko aihepiirin selvitystyöt.

Joakim Westrén-Doll

yliopistoharjoittelija
Puhelin: +358 50 574 1342
joakim.westren-doll@acadsci.fi

Tiedevälittäminen, sisältöjen tuotanto ja kehittäminen


Itsenäisen Suomen tieteen historia

Academia Europaean presidentin toimisto sijaitsee Suomalaisen Tiedeakatemian tiloissa.

Academia Europaean presidentti, Professori Marja Makarow
e-mail: marja.makarow@helsinki.fi