Tutkijoiden verkostotapaamisessa pohdittiin tieteen ja päätöksenteon vuorovaikutusta   

Suomalainen Tiedeakatemia kokosi torstaina 27. huhtikuuta tieteen ja päätöksenteon vuorovaikutusta tutkivia ja sen rajapinnassa toimivia verkostotapaamiseen. Tapaamiseen osallistui monitieteinen joukko tutkijoita eri yliopistoista ja tutkimuslaitoksista. Tilaisuuden tavoitteena oli tuoda tutkijoita yhteen keskustelemaan tieteen ja päätöksenteon tutkimuksesta ja tutkimuksen tilasta. Keskustelussa syvennyttiin erityisesti menetelmiin, joilla tutkimus pystyy tukemaan entistä vaikuttavampaa tieteen ja päätöksenteon välistä vuorovaikutusta.

Strategisella tutkimuksella yhteiskunnallista vaikuttavuutta?  

 
Tilaisuus alkoi Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija Susanna Vaseen esityksellä tutkimuksestaan, joka käsittelee Strategisen tutkimuksen neuvostoa (STN) ja sen tutkimushankkeita. Vaseen tutkimuksessa pohditaan erityisesti strategisen tutkimuksen rahoitusinstrumentin suunnittelua ja sen vaikutuksia tutkimuksen ja päätöksenteon väliseen vuorovaikutukseen.

Esitys herätti keskustelua STN-hankkeiden projektiluontoisuudesta ja niiden rajatun keston vaikutuksista tutkimuksessa syntyvään yhteiskunnalliseen vuorovaikutukseen. Samalla syvennyttiin myös näkemyksiin hankkeiden yhteiskunnallisen vaikuttavuuden mittaamisesta sekä instrumenttien vaikuttavuuden kehittämisestä.  

Tutkimuksella vaikuttavuutta tieteen ja päätöksenteon vuorovaikutukseen  

Tilaisuuteen sisältyi myös paneelikeskustelu, jossa mukana olivat Emrah Aydinonat (Helsingin ylipisto), Riikka Paloniemi (Syke) ja Sampo Ruoppila (Turun yliopisto). Keskustelua moderoi Tampereen yliopiston väitöskirjatutkija ja Suomalaisen Tiedeakatemian asiantuntija Tommi Kärkkäinen.

Keskustelussa pureuduttiin erityisesti siihen, miten tutkimusta tieteen ja päätöksenteon välisestä vuorovaikutusta voitaisiin kehittää. Panelistit myös syventyivät esimerkkien kautta menetelmiin, joilla tutkijoiden ja päätöksentekijöiden vuorovaikusta on jo kehitetty. Hyviä esimerkkejä tunnistettiin niin kaupunkien kanssa tehdyn yhteistyön kuin ympäristötutkimuksessa hyödynnettyjen tiedesparrausten saralta.  

Tapahtuma oli osa Suomalaisen Tiedeakatemian toimintaa tieteen ja päätöksenteon vuorovaikutuksen edistämiseksi. Tavoitteemme on, että Suomessa tehdään maailman viisaimmat yhteiskunnalliset päätökset. Tutustu tilaisuuden laajempaan muistioon tästä.

Toimitko tutkijana tieteen ja päätöksenteon rajapinnassa? Oletko kiinnostunut osallistumaan vastaaviin tilaisuuksiin jatkossa? Ilmoita kiinnostuksestasi Tommi Kärkkäiselle: tommi.karkkainen@acadsci.fi.