This site uses cookies to enable site functionality. By using this site, you accept our use of cookies.

Suomalainen Tiedeakatemia | Finnish Academy of Science and Letters | Academia Scientiarum Fennica

Former recipients

2019 Raimo Tuomela - philosophy

2018 Eva-Mari Aro - biology

2017 Marjatta Hietala - History

2016 Markus Pessa - Physics

2015 Pertti Kansanen - Education

2014 Markku Leskelä - Chemistry

2013 Tapani Valkonen - Sociology

2012 Pekka Hautojärvi - Physics

2011 Risto Näätänen - Psychology

2010 Vaheri Antti - Medicine

2009 Ylikangas Heikki - History

2008 Kajantie Keijo - Physics

2007 Rissanen Matti - English philology

2006 Kauranen Pentti - Chemistry

2005 Suviranta Antti - Jurisprudence

2004 Visakorpi Jarmo - Medicine

2003 Kemiläinen Aira - History

2002 Nyyssönen Aarne - Forest mensuration and management planning

2001 Pesonen Pertti - Social science

2000 Martio Olli - Mathematics

1999 Honko Lauri - Folkloristics

1998 Saxén Lauri - Medicine

1997 Tommila Päiviö - History

1996 Lehto Olli - Mathematics

1995 Virtaranta Pertti - Finnish and Finno-Ugric languages

1994 Miettinen Jorma K. - Chemistry

1993 Allardt Erik - Sociology

1992 Granö Olavi - Geography

1991 Jutikkala Eino - History

1990 Jalas Jaakko - Botany

1989 Ikola Osmo - Finnish language

1988 Laasonen Pentti - Mathematics

1987 Kuusi Matti - Folklore

1986 Järvi Osmo - Medicine

1985 Pirinen Kauko - Church history

1984 Toivonen Sulo - Biology

1983 Itkonen Erkki - Finno-Ugric studies

1982 Mikola Peitsa - Forest biology

1981 Sovijärvi Antti - Phonetics

1980 Nurmikko Veikko - Chemistry

1979 Suolahti Jaakko - History

1978 Saxén Erkki - Pathology

1977 Vilkuna Kustaa - Ethnography

1976 Sahama Thure - Geochemistry

1975 Väänänen Veikko - Romance philology

1974 Suomalainen Esko - Genetics

1973 Posti Lauri - Baltic-Finnish languages

1972 Inkeri Kustaa - Mathematics

1971 Salonen Armas - Mesopotamian culture and Sumerian

1970 Kilpi Sulo Taavetti - Chemistry

1969 Koskimies Rafael - Literature

1968 Kujala Viljo - Botany

1967 Honkasalo Brynolf - Jurisprudence

1966 Heiskanen Veikko Aleksanteri - Geodesy

1965 Korhonen Arvi - History

1964 Ilvessalo Yrjö - Forest mensuration planning

1963 Katara Pekka - Germanic philology

1962 Keränen Jaakko - Research of magnetism

1961 Itkonen Toivo - Sami language and culture studies

1960 Suomalainen Paavo - Zoology

1959 Kettunen Lauri - Baltic-Finnish languages

1958 Kotilainen Mauno Johannes - Botany

1957 Räsänen Martti - Turkic languages

1956 Auer Väinö - Geography

1955 Maliniemi Aarne Henrik - History

1954 Väisälä Vilho - Meteorology

1953
Puukko Antti Filemon - Theology
Reenpää Yrjö - Medicine

1952
Rapola Martti Olavi - Finnish language
Saalas Uunio - Entomology

1951
Väisälä Yrjö - Astronomy
Långfors Arthur - Romance philology

1950
Jaakkola Kaarle Jalmari - History
Järvi Toivo Henrik - Biology

1949
Tarkiainen Viljo - Literature
Myrberg Pekka Juhana - Mathematics

1948
Granö Johannes Gabriel - Geography
Äyräpää Aarne Elias - Archeology

1947
Ramstedt Gustaf John - Altaic languages
Bonsdorff Ilmari - Geodesy

1946
Harva Uno Nils Oskar - Finno-Ugric linguistics
Eskola Pentti Eelis - Geology

1945
Komppa Gustaf - Chemistry
Tallgren Aarne Michael - Archeology

Finnish Academy of Science and Letters
Mariankatu 5 A, 2nd floor
00170 Helsinki, Finland

+358-50-4620 890
acadsci (at) acadsci.fi

Secretary General
Pekka Aula
+358-40-7030 952
pekka.aula (at) acadsci.fi  

Administrative Manager
Leila Sarajärvi
+358-50-4620 890
leila.sarajarvi (at) acadsci.fi

Secretary of Academy, Sofi (Science Advisory Initiative of Finland)
Jaakko Kuosmanen
+358-40-0601 716
jaakko.kuosmanen (at) acadsci.fi

Content Producer, Sofi (Science Advisory Initiative of Finland)
Nanna Särkkä
+358-50-5208 366
nanna.sarkka (at) acadsci.fi

Administrative Assistant
Nina Rapelo
+358-50-4620 889 
nina.rapelo (at) acadsci.fi

Office Coordinator
Suvi Salmi
+358-50-5128 830
suvi.salmi (at) acadsci.fi